AKTYWNA TABLICA
Program AKTYWNA TABLICA którego jednym z głównych założeń to rozwijanie kompetencji uczniów przygotowujących ich do życia w społeczeństwie informacyjnym. Rozwój kompetencji uczniów w tym zakresie powinien dokonywać się w nowocześnie wyposażonej szkole. Dzięki pozyskaniu funduszy z tego projektu zakupiliśmy dla naszej placówki dwie tablice interaktywne. Zajęcia lekcyjne nabrały innego wymiaru. Stały się bardziej atrakcyjne zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Tablice interaktywne angażują kilka zmysłów dzięki czemu odpowiadają na potrzeby uczniów o różnych stylach uczenia się (wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy). Nauczyciele mają możliwość tworzenia swoich własnych materiałów edukacyjnych a także ich modyfikacji czy udostępniania innym. Jest to bardzo przydatne narzędzie.
TOGETHER IN DIVERSITY – MOBILNOŚĆ UCZNIÓW
W dniach 4 – 8 grudnia 2018 r. 5 uczniów z klas VII wraz z nauczycielami wzięło udział w spotkaniu projektowym, które odbyło się w malowniczej Chorwacji. Już w poniedziałek zostaliśmy miło przywitani przez całą społeczność szkolną w placówce im. Josipa Kozarca zwanej szkołą na wzgórzu, mieszczącą się w małej, urokliwej miejscowości Lipovljani nieopodal Zagrzebia, stolicy Chorwacji. W trakcie pobytu uczniowie brali udział w lekcjach od chemii przez geografię po wychowanie fizyczne szlifując swój język angielski, nauczyciele natomiast mieli okazję poznać techniki pracy kolegów po fachu uczących języków: słowackiego, czeskiego oraz ukraińskiego. Każdego dnia odbywało się podsumowanie w formie warsztatowej mające na celu zebranie zarówno mocnych jak i słabszych stron zajęć. Każdy dzień obfitował w szereg niespodzianek szczególnie ze względu na specyfikę pory roku. W środę odwiedził nas Św. Mikołaj, wzięliśmy również udział w kiermaszu świątecznym zorganizowanym przez szkołę dla wszystkich mieszkańców Lipovljani. W czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do Zagrzebia, który oczarował nas pięknem świątecznych dekoracji. W piątek w trakcie uroczystej kolacji pożegnalnej zobaczyliśmy specjalnie przygotowane na tę okazję przedstawienie opowiadające o wszystkich 4 krajach partnerskich (Bułgaria, Chorwacja, Polska, Rumunia). W sobotę niestety byliśmy zmuszeni wrócić do domów. Wyjazd ten na długo pozostanie w naszej pamięci i sercu!! Zahvaljujući Hrvatskoj!!!
LEKCJE O KULTURZE W INDIACH
Kultura Indii
Ciekawe lekcje o kulturze w Indiach w klasie drugiej i trzeciej przeprowadził jeden z rodziców uczennicy klasy pierwszej. Indie to jeden z najbardziej tajemniczych krajów na świecie, a kultura indyjska, jedna z najbardziej fascynujących kultur. Uczniowie poznali ciekawostki geograficzne, przyrodnicze oraz kulinarne. Dziękujemy za poświęcony czas, który jest zawsze niesamowitym przeżyciem dla uczniów.
KOŁO BIOLOGICZNE – zjawisko allelopatii
Poznajemy tajniki allelopatii
Kolejne zajęcia koła biologicznego związane były ze zjawiskiem allelopatii. Każdy działkowiec wie, że sałaty nie sadzimy przy rzodkiewkach, a pod orzechem nic nie rośnie. Do wazonu nie wkładamy żonkili z tulipanami, bo też się nie lubią, choć lubią takie bukiety kwiaciarnie. To właśnie allelopatia czyli wpływ jednych roślin na drugie poprzez wytwarzanie odpowiednich związków chemicznych do wody lub gleby. W szkole sprawdziliśmy, że rzeżucha nie lubi pomarańczy. W towarzystwie tych owoców, pod wpływem olejków eterycznych nasiona nie kiełkowały.
PIKNIK SŁUŻB MUNDUROWYCH
Uczniowie na pikniku służb mundurowych
W piątek pojechaliśmy z wycieczką szkolną na piknik służb mundurowych. W pikniku brały udział takie służby jak: policja, wojsko, straż graniczna, służba leśna i straż pożarna. Mogliśmy się dowiedzieć czym zajmuje się każda z tych służb. Najciekawszy był dla nas robot do rozbrajania bomb, a także rozmowa z leśnikami. Można było wykonać wykonać odciski swoich palców na stoisku policji. Myślę, że takie imprezy mogą zachęcić do pracy w prezentujących się służbach.
Tekst opracowała Ola Bystrova kl. 3
TOGETHER IN DIVERSITY
18 oraz 19 października odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu Erasmus + – Wymiana szkół – „Together in diversity” które miało miejsce w malowniczej Chorwacji – koordynatorki projektu. Wraz z dyrektorami partnerskich szkół z Rumunii, Bułgarii oraz chorwackimi gospodarzami nasza Pani Dyrektor Julia Banaszkiewicz – Włazińska ustalała kolejne kroki w ramach projektu. Już 4 grudnia 5 naszych uczniów spędzi bowiem 5 dni w chorwackiej szkole!
HERBST IM WALDE
Projekt botaniczny w Ogrodzie Botanicznym
17.10.2017 wtorek klasa IVa uczestniczyła w wyjściu do ogrodu botanicznego w ramach projektu językowego Herbst im Walde. Uczniowie naszej szkoły oprócz podziwiania jesiennej szaty naszych lasów przyswajali sobie słownictwo i zwroty dotyczące lasu, jesieni oraz gatunków drzew spotykanych w naszych lasach. Zebrane liście wklejone do zeszytów przedmiotowych ułatwią dzieciom opanowanie nazw poszczególnych gatunków. Oprócz rozwijania kompetencji językowych mogliśmy podziwiać tego dnia piękno polskiej złotej jesieni. Słoneczna niemal letnia aura sprzyjała także harcom w ogrodzie, którym oddawaliśmy się z wielką przyjemnością. Kilkugodzinny spacer po ogrodzie botanicznym był wspaniałą okazją zaznajomienia się ze specjalistycznym słownictwem , odpoczynkiem od szkolnej rutyny i dobrym sposobem na naukę na żywo.
„ZIEMIA W UKŁADZIE SŁONECZNYM”
Ziemia w Układzie Słonecznym
Uczniowie klas szóstych na lekcji przyrody prezentowali projekt edukacyjny pt: ,,Ziemia w Układzie Słonecznym” . Powstały bardzo ciekawe i kreatywne modele Układu Słonecznego. Uczniowie zaprezentowali się wybitnie. Wszystkie prace, prezentacje i makiety były przemyślane, zawierały wiele ciekawostek związanych z naszą galaktyką oraz planetami występującymi w naszym Układzie Słonecznym. Widać było wielkie zaangażowanie i ogrom pracy jaki włożyli uczniowie do wykonania tego projektu.
KOŁO BIOLOGICZNE „LABORATORIUM ROZUMU”
Laboratorium rozumu
29 września rozpoczęło swoją działalność koło biologiczne „Laboratorium rozumu”. Na zajęciach razem z uczniami klasy VI i VII przeprowadzamy doświadczenia z zakresu biologii, ale także fizyki i chemii. Bohaterem pierwszego spotkania była kapusta czerwona bogata w barwniki roślinne min. antocyjany. Okazało się, że kapusta, jak dziewczyna, zmienna jest i chętnie zmienia kolory swych liści pod wpływem kwasu i zasady. Przy okazji pięknie się wszystko pieni i ucieka poza granice stolika laboratoryjnego.
Aby lepiej wszystko zapamiętać pomagają nam mnemotechniki. Pokój rzymski czy zakładki osobiste to świetny sposób by przyśpieszyć naukę – nie tylko biologii.
Jak zapamiętać nazwy barwników: flawonoidy, antocyjany? … Ułożymy historię:
FLAWONOIDY: Flaki poszły won do Idy
Jak można zapomnieć taką historię?
PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY W ZERÓWCE
Pierwszy tydzień nauki
Minął wrzesień, pierwszy dzień nauki i zabawy w nowej szkole. Poznaliśmy nowych kolegów oraz nauczycieli. W pierwszym tygodniu nauki dzielnie wspierał na słoń Elmer, który towarzyszył nam podczas zajęć wymachując trąbą z miękkiej kolorowej książki. Zwiedzaliśmy też najbliższą okolicę szkoły, park Helenów, plac zabaw oraz przejścia dla pieszych gdzie uczyliśmy się, jak bezpiecznie poruszać się w ruchu ulicznym. Byliśmy na zajęciach w bibliotece rejonowej, gdzie ćwicząc swoje paluszki wykonaliśmy ludziki i stworki z kasztanów. Odbyliśmy wycieczkę integracyjną oraz „zaliczyliśmy” próbny alarm przeciwpożarowy – zeróweczka spisała się na medal! Świętowaliśmy również Dzień Przedszkolaka, ustaliliśmy klasowe zasady, których staramy się codziennie przestrzegać. Tak więc: pierwsze koty za płoty 🙂