Your Voice will be heard – MOBILNOŚĆ UCZNIÓW
Your Voice will be heard to projekt mający na celu niwelowanie ograniczeń językowych, oraz integrację i wspólne stworzenie Międzynarodowej piosenki. Nasi uczniowie w dniach 18-24 września brali udział w pierwszej mobilności. Gościliśmy w Hiszpanii, w uroczym miasteczku Ourense. Poznaliśmy Szkolny system i zasady obowiązujące w hiszpańskiej placówce. Nasi uczniowie mogli w pełni uczestniczyć w aktywnościach, jak również gościć w domach swoich nowych przyjaciół. Stworzyliśmy pierwszy element naszej wspólnej pracy. W pełni korzystaliśmy z cudownej pogody i mogliśmy zwiedzić wspaniałe miejsca. Nasze międzynarodowe znajomości z pewnością zaowocują wspaniałymi przyjaźniamy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO BISKUPINA
W Biskupinie była piękna pogoda, choć poranek na to nie wskazywał. Gdy przyjechaliśmy zobaczyliśmy tłumy odwiedzających festyn w osadzie. Działo tam się dużo, był jarmark z różnymi wyrobami, pamiątkami, jadłem. Byli ludzie w strojach z epoki przybliżający zajęcia ówczesnych mieszkańców osady, opowiadający o tym, jak ludzie w tamtych czasach przędli, tkali, mieszkali, suszyli zioła, siali rośliny w ogródku, drążyli pnie drzew na łodzie zwane „dłubankami”, przechowywali żywność, hodowali zwierzęta, grzebali zmarłych przy swoich domostwach. Obejrzeliśmy walkę wojów z grupą ochotników, pokaz łuczniczy z udziałem koni. Dzieci zaopatrzyły się w rękodzieło, miecze, tarcze, włócznie i łuki i z uśmiechami na twarzach wracają do domów. Było bardzo fajnie i wiele dzieci mówiło, że chciałoby odwiedzić Biskupin jeszcze kiedyś na spokojnie. To świetne miejsce na udaną wycieczkę.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Tradycyjnie 1 września spotkaliśmy się aby powitać kolejny rok szkolny. Tym razem powróciliśmy do starego zwyczaju czyli wspólnych spotkań w pięknym Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Szczególnie witaliśmy klasy I-sze dla których to jeden z ważniejszych dni w życiu. Uroczystość rozpoczęła się akcentem artystycznym w wykonaniu klasy IIB, która przygotowała piosenkę powitalną dla nauczycieli. Zaprezentowali się znakomicie! Następnie Pani Dyrektor ds. organizacji Julia Banaszkiewicz-Włazińska przedstawiła kadrę pedagogiczną i administracyjną szkoły. Z uśmiechem rozpoczęliśmy naszą nową przygodę jaką bez wątpienia będzie rok szkolny 2022/2023.
SPOTKANIE PARTNERSKIE – BURSA, TURCJA
SPOTKANIE PARTNERSKIE – BURSA, TURCJA
W ramach projektu Beyond School omawiamy szereg narzędzi, które można wykorzystać w edukacji pozaszkolnej, aby jak najlepiej je dopasować w trakcie krótkiego ale intensywnego spotkania partnerów w mieście naszych koordynatorów, tureckiej Bursie opracowaliśmy szczegółowo pytania do ankiety dla nauczycieli. Jest to jedno z narzędzi, które pomoże zdiagnozować na jakim etapie jesteśmy w akcji wprowadzania metody opartej na wykorzystywaniu zasobów pozaszkolnych w edukacji elementarnej. Przy okazji zapoznaliśmy się z bardzo ciekawą ofertą zajęć w dwóch imponujących muzeach miasta Bursa: w Panoramie oraz Guhem muzeum lotnictwa. Odwiedziliśmy również szkołę naszych partnerów Şahin Yılmaz Primary School, która przywitała nas niezwykłym tańcem narodowym.
SPOTKANIE ONLINE
Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią pierwsze spotkanie partnerów projektu Beyond School odbyło się w formule online. W trakcie zaprezentowaliśmy dokumenty, które obrazują aktualną sytuację związaną z wykorzystaniem zasobów pozaszkolnych w realizacji podstawy programowej w naszych Państwach. Wspólnie doszliśmy do wniosku iż nasze działania projektowe i materiały które wypracujemy będą pomocne dla każdego od nauczyciela do edukatora a także rodzica. Zaczynamy zatem tworzenie bazy z której możemy korzystać w ramach zajęć projektowych.
SERDECZNE GRATULACJE!
Rok szkolny 2021/2022 za nami! Obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń i sukcesów naszych uczniów zarówno w skali mikro jak i makro! Dla niektórych bowiem sukcesem będzie fakt, iż uczeń przeczyta w klasie pierwszej samodzielnie książkę, dla innych wyniki w konkursach. Na pewno niebywałym osiągnięciem jest ponowne zdobycie tytułu laureata przez naszego ucznia klasy VIII-smej B Karola. W zeszłym roku Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii w tym roku z Matematyki. Doskonale poradziła sobie również uczennica klasy VIIIA Natalia zostając Laureatką Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów. Przypominamy, iż tytuły laureatów zdecydowanie pomagają w rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej. Trzymamy zatem kciuki za kolejne roczniki i życzymy wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023.
Życzenia Wielkanocne
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy wszystkim naszym uczniom ich rodzicom ale także partnerom i sympatykom spokoju ducha oraz zdrowia. Wiosenna przerwa świąteczna pozwoli nam wszystkim na trochę oddechu od codziennego zabiegania. Odpoczynek ten będzie dla nas okazją do „naładowania baterii” w celu dotarcia do mety zwanej zakończeniem roku szkolnego, który wbrew pozorom już za pasem! Szczególnie zatem ósmoklasistom życzymy podwójnego odpoczynku aby ten ważny dla nich egzamin, który odbędzie się lada moment poszedł im bardzo dobrze! Jeszce raz Wesołych Świąt!
STORIAS CZYLI ROZPOCZYNAMY NOWY PROJEKT!
Najnowsze wyniki badania PISA wykazały, że w Europie w 2018 r. około jedna piąta piętnastolatków (21,7%) osiągnęła gorsze wyniki w zakresie umiejętności czytania i pisania. Jednak czytania i pisania zwykle uczy się dzieci już w wieku 4 lat. Jak możemy wyjaśnić te słabe wyniki? Może to wynikać z faktu, że raz opanowane medium piśmiennicze służy głównie do oceny innych rodzajów wiedzy, a nie jest uważane za dziedzinę wiedzy samą w sobie. W Storias jednak wierzymy, że czytanie i pisanie nie powinno być tylko środkiem do celu. Udowodniono, że poprzez opowiadanie historii dzieci mogą rozwijać i poszerzać szereg dodatkowych umiejętności (takich jak słuchanie, uwaga, zapamiętywanie i kreatywność), a także poszerzać swoje obszary wiedzy (takie jak zasób słownictwa i techniki pisania). Wśród dzieci ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się opowiadanie historii może mieć jeszcze większy wpływ, dając im większą szansę na rozwinięcie silnego podstawowego poziomu umiejętności czytania i pisania. W projekcie w którym będziemy czerpać z metody storytellingu współpracujemy z Logopsycom z Belgii, Les Aprimmeurs z Francji, Grimme Sisters z Włoch, ze szkołami Arsakeio z Grecji oraz EuroEd z Rumunii. Pierwsze spotkanie partnerskie które odbyło się w malowniczej stolicy Francji, Paryżu za nami!
CZYTAM Z KLASĄ – LEKTURKI SPOD CHMURKI
Nasze codzienne obserwacje wskazują znaczny spadek zainteresowania czytaniem książek zarówno wśród dzieci i dorosłych. W związku z tym postanowiliśmy dołączyć do projektu Czytam z klasą aby spróbować rozbudzić u uczniów ciekawość literacką, rozwinąć aktywność czytelniczą, udoskonalić czytanie ze zrozumieniem oraz aktywne słuchanie, zachęcić rodziców do czytania dzieciom, integrować zespół klasowy. W edycji Podróżowanie przez czytanie dodatkowo pogłębialiśmy wiedzę na temat wybranych krajów kuli ziemskiej, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. W każdym z modułów projektu uczestnicy wraz z nauczycielem wybierają jedną spośród zaproponowanych lektur, do której wykonują zadania. Uczniowie mieli możliwość wyboru spośród kanonu literatury dziecięcej np. „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, „Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów, „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, „Z piaskownicy w świat” Grzegorza Kasdepke