Living Books in Schools – I spotkanie partnerskie
W dniach 8-9 grudnia odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie partnerskie w trakcie którego omówione zostały założenia projektu. Gospodarzem i koordynatorem zarazem była serbska szkoła podstawowa im. Kosty Trifkovicia z Novego Sadu. W przeciągu dwóch dni udało nam się dobrze zapoznać z założeniami projektu, rozdzielić obowiązki a także przy okazji poznać metodologię „żywej biblioteki”. 9 grudnia organizacja Balkan Idea zorganizowała spotkanie o tej tematyce otwarte dla każdego w którym wzięliśmy udział. Ponieważ miasto Novy Sad posiada charakterystyczne punkty architektoniczne postanowiliśmy się również z nimi zapoznać. Kolejny krok w ramach projektu już w styczniu: szkolenie nauczycieli w Słowenii z metody wprowadzania żywej biblioteki do szkół.
100 pozdrowień na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „100 pozdrowień na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Do akcji przyłączyło się wiele szkół z całej Polski. Zadaniem każdej z nich było napisanie pozdrowień do 100 placówek. Listy wraz z pocztówkami zostały wysłane na początku listopada, by zdążyły dotrzeć do 11.11.
Serdeczne podziękowania dla rodziców i dzieci, którzy chętnie włączyli się w akcję przynosząc pocztówki i znaczki.
Projekt ten miał ogromny rozgłos w całej Polsce. Utworzyło się bardzo dużo list z instytucjami wyrażającymi chęć udziału w nim. W łódzkich placówkach pocztowych ciężko było kupić pocztówki prezentujące Łódź 🙂
Dzięki nam o projekcie dowiedzą się także szkoły zagraniczne, gdyż nasi partnerzy w ramach projektów Erasmus również otrzymają pozdrowienia w języku angielskim.
Samorząd Uczniowski
Projekt LETS – Szkolenie w Wielkiej Brytanii
Nauczyciele na szkoleniu w Leeds
W ramach projektu LETS – Learn English Through Sign Erasmus + nauczyciele z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej oraz nauczyciele z przedszkoli publicznych i niepublicznych z Polski zostali przeszkoleni w innowacyjnej metodzie nauki języka angielskiego przy użyciu znaków języka migowego. Szkolenie odbyło się na terenie Wielkiej Brytanii w Leeds i trwało 5 dni. W ramach szkolenia została przedstawiona metodologia, opracowano konspekty lekcji oraz przećwiczone zostały angielskie piosenki z elementami znaków j.migowego. Celem projektu było również przeszkolenie jak największej liczby nauczycieli nie tylko z Anglii, ale również z krajów partnerskich takich jak Polska i Słowenia oraz rozpropagowanie tej innowacyjnej metody nauki języka angielskiego z użyciem znaków j.migowego we własnych macierzystych placówkach. Metoda przeznaczona jest dla wszystkich dzieci również dla dzieci z tzw.rodzin imigranckich, których język angielski jest drugim językiem nauczanym w przedszkolach i szkołach. Wprowadzenie elementów języka migowego do nauki języka angielskiego ułatwia szybsze zapamiętywanie, polepsza koncentrację oraz sprawia, że nauka odbywa się w sposób łatwy i przyjemny dla dzieci.
KONKURS HISTORYCZNY „Moja Niepodległa”
Uczniowie laureatami konkursu
W dniu 6 listopada uczniowie klasy IV – VIII brali udział w szkolnym konkursie historycznym „Moja Niepodległa”. Konkurs był elementem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie musieli się wykazać z okresu 1914-1921. Laureatami konkursu w poszczególnych klasach zostali:
klasa IV – Aleksandra Bystrova
klasa Va – Adam Przybyła
klasa Vb – Adam Kamiński
klasa VII – Joanna Kulis
klasa VIII – Jan Dobrski, Spyridon Stergiou
Najlepszy wynik w konkursie uzyskał uczeń klasy Vb Karol Kurzynoga.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom.
Ślubowanie klas I-szych
W dniu dzisiejszym klasy Ia i Ib wzięły udział w ceremonii pasowania na ucznia. Klasa II przygotowała „egzamin” w trakcie którego nasze „pierwszaki” musiały zaprezentować swoje umiejętności. Zaśpiewały piosenki, recytowały wiersze, wykazały się znajomością podstaw języka angielskiego oraz niemieckiego. Wróżki i skrzaty z klasy II były pod wrażeniem wiedzy młodszych kolegów. Po powtórzeniu uroczystej przysięgi nasi uczniowie z klas I zostali pasowani przez Panią Dyrektor Julię Banaszkiewicz-Włazińską specjalnym piórem mającym więcej lat niż nasi nowi uczniowie, piórem które „pasowało” na ucznia każdego kto wstąpił w nasze progi w klasie I. Po ceremonii na wszystkich czekała słodka niespodzianka czyli tort śmietanowy z owocami. Było naprawdę uroczyście!
LEKCJA FIZYKI NA POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ
Lekcja fizyki na Politechnice Łódzkiej
Together in Diversity III spotkanie partnerskie
W dniach 10-11 października po raz trzeci spotkaliśmy się z nauczycielami oraz dyrektorami szkół biorących udział w projekcie Erasmus + Together in Diversity. Przedstawiciele placówek z Bułgarii, Chorwacji oraz Rumunii spotkali się z nami tym razem w naszym mieście, pełniliśmy bowiem rolę gospodarzy. W trakcie spotkania omówiliśmy dotychczasowe mobilności oraz przypomnieliśmy założenia projektu. Będąc odpowiedzialnymi za kolejną mobilność uczniów która będzie miała miejsce wiosną 2019 roku przedstawiliśmy wstępny program. Po oficjalnym spotkaniu zabraliśmy naszych gości na długi spacer ulicami Łodzi, który zakończyliśmy na Księżym Młynie oraz Muzeum Kinematografii. Teraz zabieramy się za szczegółowe planowanie wizyty naszych małych gości:)
Activate – II mobilność uczniów – Łotwa
W dniach 23- 29 września 2018 roku odbyła się kolejna uczniowska mobilność w ramach strategicznego programu rozwoju szkół Erasmus+ Activate. Tym razem odwiedziliśmy Łotwę. Podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Rydze. Już pierwszego dnia pobytu to niezwykłe miasto dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń. W poniedziałek zostaliśmy uroczyście powitani przez dyrekcję i społeczność uczniowską „Daugmales Pamatskola”. Tutaj wzięliśmy udział w lekcjach prowadzonych metodą peer learningu. Ta nowoczesna metoda nauczania zakłada, że uczymy się poprzez wymianę wiedzy w grupie rówieśniczej. Na lekcjach: przyrody, fizyki, informatyki, języka angielskiego i wychowania fizycznego nasi uczniowie skutecznie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami z Łotwy, Hiszpanii i Turcji. Jednocześnie wspomniana metoda pozwoliła polskiej grupie na aktywne zdobywanie nowej wiedzy. Kolejnym ciekawym punktem naszej wymiany w ramach programu Erasmus+ było poznanie ciekawych turystycznie miejsc. Na Łotwie jest ich pod dostatkiem. Zaczęliśmy od spaceru uliczkami Starego Miasta Rygi, które uważa się za jedno z najpiękniejszych w krajach bałtyckich. Malownicza Sigulda, w której zwiedziliśmy zamek, pozwoliła nam przenieść się w czasie i poczuć prawdziwy średniowieczny klimat. Łotwa słynie z dużej ilości parków i zielonych terenów. Mieliśmy okazję odpocząć w parku „Gauja”. Obok jezior, licznych rzeczek i mnóstwa zieleni znajduje się tam wiele innych atrakcji. Najwięcej radości sprawiła nam przejażdżka kolejką krzesełkową, z której podziwialiśmy rzekę i zamek. Łotwa pozostawiła nam ciepłe wspomnienia i uśmiech na twarzy.
DZIEŃ SPRZĄTANIA ŚWIATA
Bieg terenowy na Dzień Sprzątania Świata
W dniu 21 września w naszej szkole odbył się bieg terenowy z okazji Dnia Sprzątania Świata. Dzieci wyruszyły do parku Helenów wyposażone w mapę, na której zaznaczone były tajemnicze stacje. Czekali tam uczniowie klasy VII z zadaniami dla każdej klasy. Zbieranie korków od butelki i przechodzenie przez labirynt z papieru toaletowego bardzo się podobało uczniom. Dzieci zbierały także ukryte listy zdobywając informację na temat sposobów segregacji różnych odpadów oraz skutków tworzenia ogromnych ilości śmieci. Efektem naszego ekologicznego biegu były piękne plakaty stworzone z wykorzystaniem zdobytych informacji.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
Rozpoczynamy Nowy Rok Nauki
Serdecznie zapraszamy na inaugurację nowego roku szkolnego 2018/2019, która odbędzie się w poniedziałek 3 września 2018 w Patio Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy ulicy Rewolucji 1905 nr 52 o godzinie 13:00. Bardzo prosimy w imieniu działu nieruchomości o parkowanie w tym dniu od strony ulicy Rewolucji.