WARSZTATY KULINARNE KLAS IV, VI
Przygotowujemy tradycyjne potrawy wigilijne
21 grudnia 2016 r. klasy IV oraz VI a i b odwiedziły pracownię kulinarną „Tytka”. Pod okiem Pani Anny Wojciechowskiej autorki książki „Fifka i żulik czyli domowa kuchnia łódzka” nasi uczniowie samodzielnie przygotowywali tradycyjne potrawy wigilijne. W menu znalazły się między innymi: barszcz czerwony, kapusta z grzybami, pierogi jarskie, ciasto marchewkowe. Spotkanie pozwoliło im na poznanie tajników sztuki kulinarnej od podszewki. Najwięcej przyjemności sprawiła oczywiście konsumpcja!
WESOŁYCH ŚWIĄT
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE KLAS 0-3
Warsztaty w Skansenie Nagawki
To już tradycja!!!. W grudniu przed świętami klasy 0-3 uczestniczyły w Warsztatach Bożonarodzeniowych w Skansenie Nagawki w gminie Dmosin, których celem było dekorowanie wypieczonych pierników, wspólna zabawa, śpiewanie kolęd i oczywiście smaczny obiadek przy jednym wspólnym świątecznym stole. Na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, były także życzenia, co dało wszystkim poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
GRATULUJEMY NASZYM UCZNIOM!
Nasi uczniowie odnoszą sukcesy
W związku z przejściem do etapu rejonowego w ramach Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych serdecznie gratulujemy:
– Sean’owi Cynker-McCarthy – język angielski
– Janowi Dobrskiemu – język angielski
– Spyridonowi Stergiou – język angielski
– Stanisławowi Jaśkiewiczowi – język angielski oraz niemiecki
– Jakubowi Pabiniakowi – matematyka
Nauczyciele oraz Dyrekcja MSPEI
WARSZTATY EKOLOGICZNE
Wady i zalety zielonej energii
Klasy IV i V wybrały się w środę na warsztaty ekologiczne dotyczące wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dzieci wykonywały doświadczenia na modelach siłowni wiatrowej, elektrowni fotowoltaicznej i elektrowni wodnej. Dowiedziały się jakie czynniki mają wpływ na wytwarzanie tzw. zielonej energii, jakie są zalety i wady. Miały również okazję do sprawdzenia swojej wiedzy rozwiązując ekoquizy i rebusy.
MIKOŁAJKI W AKCJI – KLASA 0, II
Jak uczniowie świętowali Mikołajki?
Dzień 6 grudnia klasa 2 i zerówka obchodziła aktywnie i wesoło. Rozmawialiśmy o prezentach jakie już dzieci dostały. Filip zaprezentował swój projekt „Wulkan”. Soda oczyszczona i ocet sprawiły, że nastąpiła erupcja tegoż wulkanu i wyciek lawy. Natomiast Maja upiekła z pomocą mamy wspaniałe i pyszne babeczki, które dzieci zmieniły w kolorowe cudeńka. Do dekoracji użyty był lukier w różnych kolorach, piernikowe ludziki oraz choinki. Na dodatek pogoda dopisała. Spadł śnieg, co wykorzystaliśmy. Na placu zabaw odbyły się wesołe zabawy i bitwa na śnieżki.
UKŁAD SŁONECZNY
Projekt Układ Słoneczny
Klasy VI w czasie zajęć z przyrody zrealizowały projekt edukacyjny „Układ Słoneczny”. Celem projektu było poznanie naszego Układu Słonecznego oraz wykonanie makiet. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i ciekawymi pomysłami.
PRZYRODA Z NATIONAL GEOGRAPHIC
Lekcja przyrody z National Geographic
Świat przyrody jest naprawdę niezwykły. Przekonaliśmy się o tym podczas naszych lekcji przyrody z National Geographic i dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat różnych niezwykłych roślin. Samodzielnie opracowaliśmy wiadomości ze świata roślin, wykonaliśmy prace plastyczne oraz zaprojektowaliśmy z papieru ,,nasze” niezwykłe rośliny.
ANDRZEJKI
Wróżby andrzejkowe
30 listopada klasy „0” i I miały wspólne Andrzejki. Dzieci zostały zapoznane z historią tradycji tego święta ludowego. Poznały również niektóre zabawy i wróżby takie jak: wędrujące buty (kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu), odgadywanie imion przyszłej miłości (nakłuwanie papierowych serc z imionami), rzucanie 13 szpilkami, szukanie ukrytych liter imienia przyszłych ukochanych. Rzucaliśmy do celu monetami i sprawdzaliśmy czy nasze marzenie się spełni. Następnie ciągnęliśmy karteczki z gotową wróżbą dotyczącą życia szkolnego (z zamkniętymi oczami losowaliśmy kartki z kolorami i odczytywaliśmy ukryte w nich znaczenie). Kolejna zabawa andrzejkowa to rzut kostkami do gry, liczenie zgromadzonych punków, uzyskanym liczbom odpowiadały wróżby. Dzieci bawiły się wspaniale i w większości po raz pierwszy uczestniczyły w zabawie andrzejkowej.
„Zakony rycerskie w średniowieczu”
Historia templariuszy, jaonnitów i krzyżaków
W ostatnim czasie klasa 5 na lekcjach historii i społeczeństwa wykonywała projekt edukacyjny pt. „Zakony rycerskie w średniowieczu”. Efektem materialnym ich pracy były pięknie wykonane plakaty, które zostały zaprezentowane na lekcji oraz wywieszone na korytarzu szkolnym. Każdy z uczniów szkoły może teraz poczytać na przerwie o zakonie: templariuszy, joannitów i krzyżaków.