DNI OTWARTE
„Spotkanie z przeszłością – II wojna światowa”
Gala filmowa Spotkanie z przeszłością
26 lutego w Arterionie Studia Telewizyjnego mieszczącego się przy ul. Pomorskiej 69/71 w Łodzi o godz. 16:30 rozpoczęła się uroczysta gala filmowa podsumowująca projekt z historii i społeczeństwa, pt. „Spotkanie z przeszłością – II wojna światowa”.
Mieliśmy zaszczyt gości na gali:
Panią doktor nauk medycznych Bogumiłę Kempińską – Mirosławską, specjalistkę chorób wewnętrznych, sędziego sądu lekarskiego Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi obecnej VII Kadencji oraz przewodnicząca Sekcji Historyczno-Medycznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
Panią prof. Jolanta Daszyńska – pracownika Instytutu Historii UŁ oraz prezesa oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego
Panią magister Justynę Stasiak – trenera Centrum Kreatywności i Przedsiębiorczości Instytutu Postępowania Twórczego, kierownika sekcji wdrażania Europejskich Standardów Edukacyjnych w Szkołach Edukacji Innowacyjnej.
Całość imprezy poprowadziła Pani mgr Aleksandra Rybińska – nauczycielka historii w MSPEI, twórczyni oraz pomysłodawca całości projektu i jej niezawodny pomocnik, uczeń klasy pierwszej – Krzysztof Warzocha.
Spośród wszystkich oddanych filmów w\w jury musiało wybrać tylko dwa filmy, które pokazane zostały na uroczystości, ale tylko jeden z tych dwóch filmów otrzymał nagrodę i został okrzyknięty najlepszym. Filmem wyróżnionym był film o tematyce holocaustu Mateusza Radosza i Xin Xing, natomiast zwycięzcą został okrzyknięty film Szymona Rogaczewskiego o Armii Krajowej.
Projekcje filmowe umiliły słuchaczom wystąpienia dwóch solistek – Natalii Jurek z kl. 4 i Mai Taczalskiej z kl.5., które zaprezentowały piosenki o tematyce powstańczej.
Cała uroczystość przebiegła w niezwykle miłej atmosferze. Radość uczestników i zadowolenie widowni wynagrodził cały trud i czas poświęcony na przygotowywania gali. Projekt na pewno kontynuowany będzie w przyszłych latach.
Warsztaty kryminalistyczne
Odkrywamy tajniki kryminalistyki
25 lutego klasa II uczestniczyła w warsztatach o tematyce kryminalistycznej przygotowanych i poprowadzonych przez panie ze Studenckiego Koła Kryminalistów WPiA UŁ oraz Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Sądowej UM. Dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami oraz wykonywanymi czynnościami z tej dziedziny. Poznały zawartość walizki kryminalistycznej. Największą jednak frajdą było ujawnianie swoich śladów dłoni na kartce papieru za pomocą proszku magnetycznego i pędzla z pióra marabuta. W ten sposób dzieci dowiedziały się jakiego rodzaju mają linie papilarne. Warsztaty były dla wszystkich niezwykłą przygodą.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SŁUCHANIU ZE ZROZUMIENIEM
TEATR WIELKI OD KULIS
Warsztaty artystyczne w Teatrze Wielkim w Łodzi
23 lutego 2015 r. klasa 2 uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Teatrze Wielkim w Łodzi. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, wokalno-aktorskich, tanecznych oraz muzycznych. Pod fachowym okiem pań krawcowych, uczniowie projektowali kostiumy teatralne a w sali baletowej próbowali układów choreograficznych. Piękno dźwięków instrumentów takich jak np. waltornia i wiolonczela podziwiali w sali prób orkiestry. Pod kierunkiem śpiewaków Teatru Wielkiego w Łodzi, dzieci mały okazję poznać znaczenie ekspresji ludzkiego głosu, poćwiczyć dykcję oraz prawidłową emisję głosu. Uczniowie wcielili się w różne role: dyrygenta, tancerzy, solistów oraz projektantów. Dzieciom warsztaty bardzo podobały się.
TEATR WIELKI
WYNIKI OGÓLNOPOLSKICH OLIMPIAD
Tuż po Nowym Roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Olimpusek. Pierwszy sprawdzian polegał na rozwiązaniu przez uczniów zadań poruszających zagadnienia edukacji polonistycznej, przyrodniczej i matematycznej, drugi natomiast z języka angielskiego pozwolił uczestnikom sprawdzić wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Dzieci odpowiadały na 21 pytań zróżnicowanych w zależności od klasy. Sprawdzian zawierał pytania o różnej skali trudności, dlatego każdy mógł spróbować swoich sił.
Oto laureaci:
J. ANGIELSKI
KL I, liczba uczestników w całej Polsce 2340. Maksymalna ilość punktów do zdobycia 210
Miejsca 2. Jakub Kujawski kl Ib – 205 punktów
Miejsce 7. Krzysztof Warzocha kl Ia – 190 punktów
Miejsce 9. Tymon Mikołajczyk kl Ib – 185 punktów
Miejsce 11. Maja Odziemczewska kl Ib – 180 punktów
Miejsce 11. Artur Michalak kl Ib – 180 punktów
Miejsce 11. Jan Kuras kl Ib – 178 punktów
Miejsce 12. Karolina Zawiślak kl Ib – 175 punktów
Miejsce 12. Zuzanna Protasiuk kl Ia – 175 punktów
Miejsce 12. Maja Miodek kl Ia – 175 punktów
Miejsce 14. Ignacy stępień kl Ib – 170 punktów
Miejsce 14. Hanna Kowalicka kl Ib – 169 punktów
Miejsce 14. Szymon Hansen Ia – 170 punktów
Miejsce 14. Adam Kamiński kl Ib – 171 punktów
Miejsce 15. Antonina Wilkowska Ib – 166 punktów
Miejsce 15. Milena Boskar kl Ib – 167 punktów
OLIMPUSEK
KL I, liczba uczestników w całej Polsce 4835. Maksymalna ilość punktów do zdobycia 210
Miejsce 9. Karolina Zawiślak kl Ib – 186 punktów
Miejsce 9. Zuzanna Protasiuk kl Ia – 186 punktów
Miejsce 11. Ignacy Stępień kl Ib – 179 punktów
Miejsce 11. Artur Michalak kl Ib – 179 punktów
Miejsce 11. Jakub Kujawski kl Ib – 179 punktów
Miejsce 12. Tymon Mikołajczyk kl Ib – 176 punktów
Miejsce 14. Hanna Kowalicka kl Ib – 170 punktów
Miejsce 14. Milena Boskar kl Ib – 171 punktów
KL II, liczba uczestników w całej Polsce 5473. Maksymalna ilość punktów do zdobycia 210
Miejsce 14. Wiktoria Grajewska – 171 punktów
Miejsce 14. Jan Baranowski – 170 punktów
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych edycjach olimpiad Olimpusek.
ZIMOWISKA – BIESZCZADY 2015
Uczniowie na Zimowsku
Grupa dzieci z naszej szkoły w dniach 05.02.-14.02.2015r. wybrała się w tym roku na zimowiska w piękne, malownicze góry położone na południu Polski-Bieszczady. Mistrz kołowania pośnieżnego woził nas tu i tam wszędzie na czas, a snieżnoskuterowy Piotr uczył nas jeździć na nartach i woził skuterem śnieżnym. Niesamowite chwile przeżyliśmy oglądając cerkwie grekokatolicką i prawosławną a także długim tunelem dotarliśmy na Słowację, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowite widoki i piękno gór. Codziennie zmęczenie aktywnym wypoczynkiem odpoczywaliśmy w saunie góralskiej oraz spędzaliśmy czas na basenie w Lesku. Na koniec naszej przygody w górach odbył się kulig i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Szybko minął ten pełen atrakcji czas naszego wypoczynku a jak było naprawdę zobaczcie sami. Już nie możemy się doczekać wyjazdu na kolonie…