HALLOWEEN
Zabawa halloweenowa w naszej szkole
31 października w naszej szkole odbył się bal Halloween. Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat i wywodzi się od starożytnych Celtów, Halloween to święto obchodzone w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października i choć dziś zwyczaj ten jest okazją do maskarady i zabawy kiedyś był on traktowany śmiertelnie poważnie. My potraktowaliśmy Halloween z przymrużeniem oka, jako sposób wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy uczestnicy zabawy zaprezentowali się w niecodziennych kreacjach, na balu pojawiły się czarownice, wampiry, mumie, kościotrupy, oraz wiele innych barwnych postaci. Wszyscy tańczyli, bawili się oraz aktywnie brali udział w konkursach min.: „Mumia”, Kto szybciej pokona bagno?” i wielu innych. Zwycięzcom wręczono dyplomy i drobne upominki.
MUZEUM FABRYKI W MANUFAKTURZE – WARSZTATY PT. „KUFEREK POZNAŃSKIEGO”
Młodzi odkrywcy w Muzeum Fabryki
6 klasa w dniu 21.10 odwiedziła Muzeum Fabryki w Manufakturze. Oprócz zwiedzania i zapoznania się z historią włókiennictwa w Łodzi, historią i funkcjonowaniem fabryki Izraela Poznańskiego uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z w\w dziedzin metodą warsztatową, pracując w parach. Niczym młodzi odkrywcy poszukiwali odpowiedzi na trudne pytania, które otrzymali w tajemniczych kuferkach.
BAL JESIENI
Tegoroczny Bal Jesieni
Dnia 17 października w naszej zerówce odbył się ,,Bal jesieni’’. Zabawy było, co niemiara. Dzieci odtańczyły piękne tańce, a potem wzięły udział w wielu zabawach, zagadkach i konkursach. Wszystkie oczywiście związane z porą roku panującą za oknami. W zabawach brali udział także nauczyciele. Celem balu było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci z zerówki z klasami I a i I b, a przede wszystkim wspaniała zabawa. Bal Jesieni przysporzył dzieciom wiele radości, dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Spotkanie z p.Izabellą Klebańską z cyklu „Wokół książki”
Spotkanie uczniów z pisarką Izabellą Klebańską
W piątek, 17 października do Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Edukacji Innowacyjnej przyjechała Pani Izabella Klebańska – autorka książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Popularyzatorka muzyki wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób. Na spotkanie z Panią Izabellą licznie przybyli wszyscy uczniowie naszej szkoły – cóż aż żal byłoby nie wykorzystać takiej okazji. Mieliśmy przyjemność wysłuchać kilkunastu wierszyków recytowanych przez autorkę przy muzyce oraz śpiewie. Zaproszenie do wspólnej zabawy, liczne zagadki oraz bardzo ciekawe opowieści sprawiły, że będziemy długo i z uśmiechem wspominać te chwile.
WYNALAZKI I WYNALAZCY XIX wieku
Rozwój technologiczny
Projekt ma na celu zapoznanie uczniów z wynalazkami i ich twórcami z XIX wieku. Ma on uświadomić uczniom ich znaczenie dla dalszego rozwoju technicznego. Poprzez pracę indywidualną, uczniowie uczą się planowania swojej pracy. Ponadto projekt daje uczniom możliwość samodzielnego wyszukiwania i selekcji poszczególnych informacji. Dzięki dowolności formy uczniowie kształtują swoją kreatywność.
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Wycieczka do Planetarium
W dniu 16 października 2014r. klasy 0 i 1b wybrały się na wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się, że droga do gwiazd wiedzie przez Układ Słoneczny. Na początku poznaliśmy budowę ziemi, później oglądaliśmy Układ Słoneczny. Zobaczyliśmy także jak wygląda Wielki i Mały wóz oraz Wielka Niedźwiedzica a także inne gwiazdy. Na koniec naszej wspaniałej zabawy robiliśmy różne eksperymenty i doświadczenia związane z energią słoneczną, z polem magnetycznym, a także doświadczenia związane z optyką, eksperymenty z ciśnieniem i podciśnieniem. Było super a jak było naprawdę zobaczcie sami.
Dzień Edukacji Narodowej
Miasto 44
Miasto 44 – film, który trzeba zobaczyć
Są tematy, na które trzeba rozmawiać; ludzie, których należy pamiętać; historie, które należy opowiadać.
„Miasto,44“ w reżyserii Jana Komasy to jeden z filmów o takich właśnie sprawach. I choć historia powstania warszawskiego opowiadana była już wielokrotnie, to ten właśnie obraz pokazuje ją zupełnie inaczej.
„Miasto,44“ to film o ludziach i emocjach. O bólu, cierpieniu, strachu, miłości i nadziei. Film o młodych ludziach, w których, choć żyli siedemdziesiąt lat temu, tak wiele z nas samych. Film, którego się nie ogląda, a który się przeżywa. A jedyne co po seansie ciśnie się na usta, to obietnica: „Nie zapomnimy!“.
„Moja rodzina”
Projekt edukacyjny „Moja rodzina” miał na celu zmobilizowanie uczniów klasy IV do zapoznania się z historią własnej rodziny i przedstawienia jej losów w postaci graficznej – drzewa genealogicznego.
Projekt realizowany był indywidualnie przez każdego z uczniów. Forma graficzna projektu była dowolna. Poprzez taką aktywność uczniowie rozwijali swoje twórcze myślenie.
Kreatywność i ekspresja twórcza ucznia
Cele warsztatu:
– zastosowanie w praktyce jednej z metod twórczego rozwiązywania problemów, inspirowaną techniką obrazkowych łaskotek Arthur’a VanGundy’ego
– rozwój umiejętności kreatywnego działania
– rozwój kompetencji interpersonalnych, takich jak: współpraca, komunikacja w grupie, podejmowanie decyzji, radzenie sobie z emocjami
Problem projektowy:
W jaki sposób wykorzystać kreatywność, ekspresję twórczą ucznia w działaniach praktycznych i w życiu codziennym?
Efekt podmiotowy zajęć – po zakończeniu warsztatu uczeń:
– rozwiązuje problemy w grupie
– podejmuje decyzje grupowe
– jest kreatywny
– jest odpowiedzialny za efekt pracy w grupie
– jest otwarty na pomysły innych osób
– współpracuje z innymi uczniami
– jest komunikatywny
Efekt przedmiotowy zajęć – wykonane przez uczniów przedmioty spełniające poniższe kryteria:
– oryginalne
– nowe
– estetyczne
– wartościowe
– użyteczne
Etapy warsztatu:
1. Twórcza rozgrzewka – gimnastyka umysłu Ćwiczenia usprawniające płynność, giętkość oraz oryginalność myślenia.
2. Generowanie pomysłów rozwiązania danego problemu (praca w grupach z wykorzystaniem techniki obrazkowych łaskotek Arthur’a VanGundy’ego). Uczniowie mieli wypisać jak najwięcej pomysłów, rozwiązujących problem: „W jaki sposób przyciągnąć nowych uczniów do Międzynarodowej Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Łodzi”.
3. Twórczy recycling – wykonanie oryginalnych, nowych i użytecznych przedmiotów. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły projektowe. Każdy zespół otrzymał identyczny komplet materiałów (słomka, sznurek, opakowanie po jajkach, opakowanie po herbacie, taśma klejąca, pudełka po jogurtach, talerzyk plastikowy, spinacze biurowe, rolki po papierze toaletowym).
Wybrane prace:
– torebka na śniadanie
– wzmacniacz głosu
– wachlarzozabawka
– boombox
– wzmacniacz dźwięków dla telefonu komórkowego