FABRYKA BOMBEK
Wycieczka do fabryki bombek
W dniu 09 grudnia 2014 r. klasy: 0, 1a, 1b i 6 wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek do Piotrkowa Trybunalskiego. Wycieczka wzbudzała wiele radości przed wyjazdem, gdyż nie wszyscy mieli okazję oglądać taką właśnie fabrykę. W dniu kiedy wyjeżdżaliśmy na wycieczkę uczniowie pojawili się w szkole rano, gdyż zbiórka była o 06.45. Parę minut później wyjechaliśmy na wycieczkę. Przez całą drogę do Piotrkowa Trybunalskiego uczniom towarzyszyła radość i uśmiech. Po długiej podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie zaczęliśmy zwiedzać fabrykę. Najpierw oglądaliśmy gabloty z pięknymi bombkami, później mieliśmy okazję zobaczyć jak powstają bombki. Następnie przeszliśmy do pracowni, gdzie dekorowano i ozdabiano bombki. Wszyscy mieli okazję dekorować własne bombki. Po udekorowaniu własnej bombki, poszliśmy robić zakupy. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. Na koniec po udanym zwiedzaniu fabryki wróciliśmy do szkoły zadowoleni, szczęśliwi i radośni, a każdy z nas chciał opowiadać o swoich wrażeniach z udanej wycieczki.
Po kulisach Teatru Wielkiego
Wizyta w Teatrze Wielkim w Łodzi
9 grudnia klasa II udała się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie mogła poznać część teatru niedostępną dla zwykłego widza. Wizyta za kulisami była niezapomnianą przygodę dla każdego ucznia. Dzieci miały możliwość zwiedzenia magazynu kostiumów, pracownię krawiecką damską i męską, pracownię budowania scenografii oraz sceny z jej mechanizmami. Wszystkim uczniom wizyta bardzo podobała się i co niektórzy planowali swoją przyszłość z tym teatrem.
Lekcja o średniowieczu
Stroje z epki Średniowiecza
Czy wiecie jak wygląda strój człowieka z epoki Średniowiecza albo biżuteria pochodząca z tego okresu. My już wiemy. W piątek 5 grudnia udaliśmy się na zajęcia pt.,,Sztuka średniowiecza” do Ośrodka Kultury ,,Ariadna” w Łodzi. Dowiedzieliśmy się wiele o sztuce wczesnochrześcijańskiej. Oglądaliśmy biżuterię z tego okresu a na koniec mogliśmy przymierzać stroje w których chodzili ludzie w tamtym okresie. Okazało się, że nie tak łatwo było w nich chodzić ze względu na ich wagę. Lekcja o średniowieczu okazała się wyjątkowo interesująca i przyczyniła się do lepszego poznania sztuki średniowiecznej.
„Spotkanie nad morzem”
Lektura Spotkanie nad morzem
Na ostatniej lekcji języka polskiego – klasa czwarta zaprojektowała cykl ilustracji do lektury „Spotkanie nad morzem”. Nasze prace wykonaliśmy z różnych materiałów. Wykorzystaliśmy: ryż, makaron, grzanki, herbatę, watę i będąc myślami z naszymi bohaterkami nad brzegiem morza…. oczywiście muszelki.
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
Przyroda bez tajemnic
W dniu 25. listopada dzieci z klasy „0”, II oraz III udały się do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego, aby zaspokoić swoją ciekawość świata zwierząt. Oglądały ponad 1600 eksponatów reprezentujących niemal wszystkie grupy zwierząt. Szczególną uwagę dzieci przyciągnęły duże eksponaty, wypychane okazy oraz imponujące szkielety słonia indyjskiego i hipopotama. Bardzo ważną częścią ekspozycji była kolekcja ptaków krajowych liczących 320 okazów.
Lądowanie w Normandii
Makieta Lądowania w Normandii
Uczniowie na Kole historycznym pod opieką Pani Aleksandry Rybińskiej budowali makietę lądowania w Normandii (operacja Neptun). Była to wstępna faza operacji Overlord, największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen. Miała na celu otwarcie w zachodniej Europie tzw. drugiego frontu w europejskim teatrze działań II wojny światowej. Operacja została przeprowadzona we wtorek 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. Wszyscy uczestnicy koła byli bardzo zaangażowani w budowę i realizację projektu. Świetna zabawa połączona z nauką.
Lasy Łagiewnickie
,,Ach cóż to była za wyprawa…..”
W czwartek uczniowie klasy 1B uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo-edukacyjnych w jednym z łódzkich lasów w Łagiewnikach. Spacerując szlakiem leśnych ścieżek obserwowaliśmy jakie zmiany zachodzą w lesie w okresie jesieni. Badaliśmy drzewa, szukaliśmy ciem schowanych w korach drzew, słuchaliśmy nawoływań ptaków, dotykaliśmy nasion i liści, a wszystko po to by lepiej zrozumieć otaczający nas świat niesamowicie ciekawej przyrody. Wysłuchaliśmy wiele ciekawostek oraz bawiliśmy się. Ach cóż to były za przeżycia.
„Pociąg do wolności”
Uczniowie w szkolnym przedstawieniu
W dniu 13.11, odbył się szkolny apel z okazji Dnia Niepodległości. Klasa IV pod opieką Pani Eweliny Jaros i Aleksandry Rybińskiej, zaprezentowała przedstawienie pt. „Pociąg do wolności”. Uczniowie znakomicie przedstawili zawiłe losy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podzieleni na 4 grupy- reprezentowali poszczególne stacje kolejowe (I. Niewola; II. Powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe; III. Pierwsza wojna światowa; IV. Wolność) na których dwóch uczniów w czapkach kolejarzy oprowadzało uczniów szkoły. Wystąpienie urozmaicały śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne. Równolegle nad stacjami wyświetlana była prezentacja multimedialna.
„Żyją tu istoty dwóch ras: człowiecza Ludzi Dnia i niemal człowiecza Ludzi Nocy”
Cele warsztatu:
– rozwój wyobraźni
– rozwój kompetencji interpersonalnych, takich jak: współpraca, komunikacja w grupie
Problem projektowy: W jaki sposób rozwijać wyobraźnię?
Polecenie: Narysuj świat przedstawiony w poniższym zdaniu:
„Żyją tu istoty dwóch ras: człowiecza Ludzi Dnia i niemal człowiecza Ludzi Nocy”.
Uczestnicy mają za zadanie wymyślić skutki (około 10), jakie niosłoby zamieszkanie w przedstawionym świecie.
Efekt podmiotowy zajęć – po zakończeniu warsztatu uczeń:
– jest kreatywny
– jest odpowiedzialny za efekt pracy w grupie
– jest otwarty na pomysły innych osób
– współpracuje z innymi uczniami
Efekt przedmiotowy zajęć – wykonane przez uczniów prac plastycznych.
Życie w średniowieczu
Poszukiwanie historii
Projekt edukacyjny „Życie w średniowieczu” miał na celu zmobilizowanie uczniów do „poszukiwania historii” w innych źródłach wiedzy niż podręcznik. A mianowicie w: książkach naukowych, popularnonaukowych, atlasach, internecie, itp. Tematyka projektu podzielona jest na cztery panele tematyczne, które uczniowie realizują metodą pracy w parach. Panele tematyczne dla grup:
1. Chłopi
2. Mieszczanie
3. Duchowieństwo
4. Rycerze Dzięki
w\w projektowi uczniowie mieli okazję zebrać i opracować w parach temat dotyczący życia codziennego w średniowieczu. Lekcje tego typu mają na celu przełamanie rutyny prowadzenia „klasycznych zajęć”. Uczniowie poprzez w\w metodę aktywizującą sami stają się czynnymi uczestnikami. Wraz z pomocą nauczyciela zostają małymi odkrywcami historii, przez co jest ona dla nich bardziej atrakcyjną. Ponadto poprzez pracę w zespołach uczą się podejmowania decyzji zarówno indywidualnych jak i grupowych. Doskonalą także umiejętność samodzielnego opracowywania materiałów. Poprzez samodzielną pracę na lekcji pod kierunkiem nauczyciela uczą się kontrolowania i pracy w określonym czasie.